Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Щодо застосування статті 24 ЗУ «Про виконавче провадження» при вирішенні питання правомірності відкриття виконавчого провадження приватним виконавцем за наявності відомостей про відкриті рахунки у банківських установах з місцезнаходженням у виконавчому окрузі приватного виконавця
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У вересні 2020 року відповідач (боржник) - Приватне акціонерне товариство «Концерн Стирол» звернувся до Господарського суду Донецької області зі скаргою на дії приватного виконавця, в якій просив визнати незаконною та скасувати постанову приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження із примусового виконання наказу Господарського суду Донецької області у справі № 905/64/15.
В обґрунтування скарги відповідач послався на те, що дії приватного виконавця щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, прийняття до виконання наказу Господарського суду Донецької області та відкриття виконавчого провадження вчинені з порушенням правил територіальної юрисдикції, оскільки юридичним та фактичним місцезнаходженням боржника та його майна є місто Горлівка Донецької області, майно боржника у межах міста Києва як виконавчого округу цього приватного виконавця відсутнє, грошові кошти на відкритих у межах цього виконавчого округу банківських рахунках відсутні, а сама лише наявність відкритих банківських рахунків боржника у межах цього виконавчого округу за відсутності на них грошових коштів не свідчить про наявність майна боржника у цьому виконавчому окрузі.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 07.10.2020 у справі № 905/64/15 відмовлено у задоволенні скарги Приватного акціонерного товариства «Концерн Стирол» на дії приватного виконавця.
Місцевий господарський суд вважав, що оспорювані дії приватного виконавця не суперечать частинам першій та другій ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» та частинам першій та другій ст. 25 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», оскільки, постанова про відкриття виконавчого провадження була винесена приватним виконавцем з дотриманням правил територіальної юрисдикції: за місцезнаходженням банківських установ, у яких боржник має відкриті рахунки; наявність у боржника відкритих рахунків у банківських установах, місцезнаходженням яких є місто Київ (виконавчий округ приватного виконавця), було достатньою підставою для відкриття виконавчого провадження приватним виконавцем, який працює у відповідному виконавчому окрузі; приватний виконавець до відкриття виконавчого провадження не має повноважень здійснювати перевірку фактичної наявності грошових коштів на відкритих банківських рахунках.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.11.2020 ухвалу Господарського суду Донецької області від 07.10.2020 скасовано, ухвалено нове рішення, яким скаргу ПАТ «Концерн Стирол» на дії приватного виконавця виконавчого округу міста Києва задоволено частково. Визнано неправомірною постанову приватного виконавця виконавчого округу міста Києва про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Донецької області від 25.12.2015 у справі № 905/64/15. В іншій частині скарги відмовлено.
Апеляційний господарський суд виходив з того, що приватний виконавець при вчиненні спірних дій порушив частини першу та другу ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» та частину першу та другу ст. 25 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», оскільки:
Об’єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 21.05.2021 у справі № 905/64/15 (https://bit.ly/3zmYufY) підтримала позицію, викладену у постанові Східного апеляційного господарського суду від 24.11.2020 у справі № 905/64/15 (https://bit.ly/3lC8vB0) та дійшла, зокрема, таких висновків: