Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Щодо встановлення наявності корпоративних прав, та, як наслідок, обставин наявності або відсутності факту порушення відповідних корпоративних прав. Чим підтверджується наявність прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента?
ТОВ-1 звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), серед іншого, про визнання недійсним рішення НКЦПФР щодо реєстрації випуску акцій ПрАТ (без здійснення публічної пропозиції), зобов'язання НКЦПФР скасувати реєстрацію випуску акцій ПрАТ, скасувати реєстрацію звіту про результати емісії акцій ПрАТ та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ПрАТ.
ТОВ-2 як третя особа із самостійними вимогами щодо предмета спору також звернулося до суду з позовом до НКЦПФР з аналогічними вимогами.
Рішенням суду першої інстанції від 09.06.2022 у справі № 917/1746/20 позов ТОВ-1 та позов третьої особи із самостійними вимогами – ТОВ-2 задоволено повністю. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 02.11.2022 рішення Господарського суду Полтавської області від 09.06.2022 у справі № 917/1746/20 скасовано, прийнято нове, яким у задоволенні позову ТОВ-1 та ТОВ-2 відмовлено.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що: матеріали справи не містять належних та допустимих доказів в розумінні приписів статей 76 - 77 ГПК України на підтвердження обставини набуття ТОВ-1 статусу акціонера ПрАТ;
оскільки ТОВ-1 не доведено факту набуття статусу акціонера ПрАТ, тому у позивача відсутні підстави стверджувати про порушення його корпоративних прав та охоронюваних законом інтересів внаслідок прийняття оспорюваних рішень НКЦПФР;
оскільки повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів ПрАТ від 08.07.2019 та від 07.10.2019 було здійснено саме в порядку частини 5 статті 47 ЗУ "Про акціонерні товариства", суд визнав безпідставними доводи ТОВ-2 про порушення його прав встановлених статтею 36 та частини 1 статті 38 ЗУ "Про акціонерні товариства", якою передбачено, що кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства;
на момент проведення загальних зборів акціонерів ПрАТ 23.10.2019, якими вирішено внести зміни та доповнення до статуту, ухвала Господарського суду міста Києва від 12.07.2019 у справі № 910/2377/19 про забезпечення позову була скасована;
дії щодо внесення змін до депозитарного обліку цінних паперів здійснюються з підстав визначених пунктом 2 статті 6 ЗУ "Про депозитарну систему України" та пунктом 7 розділу II Положення про провадження депозитарної діяльності, виключно Центральним депозитарієм цінних паперів або Національним банком України;
судом не встановлено факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів ТОВ-2, як акціонера ПрАТ внаслідок прийняття оспорюваних рішень НКЦПФР.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду погодився з позицією суду апеляційної інстанції, викладеній у постанові від 02.11.2022 у справі № 917/1746/20 та дійшов, зокрема, таких висновків: відповідно до положень підпунктів 3, 4 п. 3 та підпунктів 25, 27, 129 п. 4 Положення про НКЦПФР, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1063/2011, відповідач у цій справі повинен був, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів тощо. У той же час, судом апеляційної інстанції не встановлено, а сторонами у даній справі не доведено те, що відповідач у спірних правовідносинах не здійснював чи неналежно здійснював завдань, покладених на нього чинним законодавством.
реалізація права власності на набуті цінні папери можлива після належного їх оформлення - видачі особі сертифіката (при документарній формі випуску) або зарахування цінних паперів на рахунок особи та отримання нею виписки з рахунку у цінних паперах (при бездокументарній формі випуску). Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах. Водночас сторонами у справі не надано виписки з рахунку в цінних паперах, яка б підтверджувала обставини щодо іншого складу акціонерів ПрАТ, ніж той, який був зазначений у документах, поданих НКЦПФР.
З повним текстом постанови Верховного Суду від 14 березня 2023 року у справі № 917/1746/20 можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/109854374.