flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вдосконалення порядку розподілу судових витрат та судового збору. Опубліковано закон

15 липня 2025, 12:14

    До відома! Сьогодні у газеті Голос України опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку розподілу судових витрат та судового збору» від 18 червня 2025 року № 4508-ІХ, метою прийняття якого є вдосконалення порядку вирішення судами питань щодо судових витрат у господарському, цивільному та адміністративному судочинстві, а також забезпечення права фізичних осіб на судовий захист (https://www.golos.com.ua/documents/z-4508-ix.pdf).

    Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме 16.07.2025.

    Вказаним Законом внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про судовий збір".

  Як зазначено в пояснювальній записці, запропоновано встановити загальне правило, відповідно до якого питання про судові витрати після ухвалення рішення у справі вирішується судом у письмовому провадженні без виклику учасників справи.
Крім того, законопроєктом передбачено визначення такого розміру судового збору за подання касаційної та апеляційної скарги фізичною особою, що відповідає принципу домірності, враховуючи її майновий і фінансовий стан, та не обмежує доступ до суду.
Також, уточнені підстави для звільнення, зменшення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору, з урахуванням індивідуальних обставин кожної справи, що дозволить судам застосовувати більш гнучкий та справедливий підхід у вирішенні питань щодо судового збору, що, у свою чергу, сприятиме реальному забезпеченню права кожного на судовий захист.

  Окремо, звертаємо увагу, що Законом доповнено пункт 2 статі 4 ЗУ «Про судовий збір» пунктом 2-1, який встановлює ставки судового збору у справі про банкрутство (неплатоспроможність).

  Пропонуємо більш детально ознайомитись з порівняльною таблицею, у якій наведено положення ГПК України та ЗУ "Про судовий збір" у чинній редакції та з урахуванням змін.